map
zobacz na mapie

Kreta Grecja

 

Kreta bez wątpienia jest jednym z najwietrzniejszych miejsc w całej Grecji. Warto się tam udać jeśli planujemy się napływać (głównie na mniejszych żaglach). Niestety turystyczna część wyspy znajduje się po zupełnie przeciwnej stronie niż część, która najbardziej interesuje windsurferów, a wielkość wyspy nie pozwala na szybką zmianę lokalizacji.

Gdzie

Kreta jest największą grecką wyspą leżącą na samym południu kraju (jest to jednocześnie najbardziej wysunięta na południe część europy). Można powiedzieć że jest Kreta „ogromna” – ma okolono 260km długości i 56km szerokości (w najszerszym miejscu). Kreta jest górzysta, skalista i dość sucha. Po horyzont ciągną się gaje oliwne.

Spot

Na desce można pływać na wschodnim końcu wyspy koło miejscowości Palekastro. Znajduje się tu duża zatoka (Kouremenos beach -około 5 km szerokości). Wiatr wieje wzdłuż brzegu, co sprawia że woda jest dość płaska jednak dalej od brzegu tworzy się spory chop. Plaża jest długa, kamienista (kamienie mieszają się z piaskiem). Woda szybko robi się głęboka, na dnie przy końcach zatoki można trafić na duże płaskie skały. Do plaży można dojechać kilkoma szutrowymi drogami prowadzącymi od głównej drogi , z parkingiem nie ma problemu – stajemy tam gdzie jest miejsce przy plaży. Po środku zatoki znajduje się szkółka freak surf center (http://www.freak-surf.com/).

Na krecie wiatr jest silny, wieje w kilkudniowych cyklach (rozwiewając się coraz mocniej a następnie słabnąc aż do zera) . Wiatr nie przestaje wiać nocą – jak już zacznie wiać to wieje cały czas. Najczęściej wieje tu wiatr zachodni lub północno zachodni. Jest to miejsce raczej dla zaawansowanych windsurferów zarówno ze względu na siłę wiatru jak i warunki panujące na zatoce.

Dojazd i nocleg

Ze względu na odległe położenie na Kręte najlepiej polecieć samolotem. Jest ona popularnym kierunkiem wielu biur podróży więc ze znalezieniem lotu nie ma większego problemu. Jak zawsze w takiej sytuacji należy liczyć się z koniecznością wynajmu samochodu lub organizacji innego transportu z lotniska. Jeśli wybieracie się na wycieczkę niezorganizowana za wypożyczeniem samochodu przemawia również wielkość wyspy (bez samochodu zwyczajnie ciężko się tu poruszać). Z wypożyczeniem auta nie ma najmniejszego problemu, turyści na całej Krecie poruszają się malutkimi wynajętymi samochodzikami (jest ich naprawdę dużo). Do większych miast można również dojechać bez problemów miejscowymi autobusami.

Jeśli macie naprawdę dużo czasu (i sprzętu do zawiezienia) możecie również pojechać samochodem. Na Kretę pływają codziennie promy z Pireusu (podróż trwa około 11 godzin). Połączenia najlepiej sprawdzić na stronie: http://www.greekferries.gr/. Do Aten można dojechać na dwa sposoby: przez „półwysep bałkański” lub pojechać do Wloch (do Wenecji lub Ankony) i tam wsiąść na prom do Grecji. Uwaga! Prom ten nie dopływa do Aten tylko do miasta portowego Patras oddalonego około 200 km od Aten, odcinek Patras –Ateny trzeba pokonać autostradą.

W okolicy Palekastro znajduje się sporo apartamentów rozsianych pomiędzy gajami oliwnymi, można również wynająć apartament nad samą zatoką Kouromenos (trzeba się jednak liczyc z tym że jest to droższe rozwiązanie). Apartamenty są takie jak wszędzie indziej w Grecji- najprawdopodobniej traficie na pokój z łazienka i aneksem kuchennym oraz tarasem/ balkonem. Podczas naszego pobuty zatrzymaliśmy się w Sirines Studios (http://www.palekastro-sirines.gr/en). We wschodniej części krety nie ma żadnego kempingu.

W okolicy

W okolicy Palekastro właściwie nie ma nic. Okolica jest w większości pusta, latem lekko wypalona przez słońce i pokryta gajami oliwnymi.

W tej części wyspy można wybrać się do miasteczka Zakros. Malutka miejscowość jest położona nad samym morzem, na plaży możemy usiąść w jednej z kilku tawern i zjeść lunch z pięknym widokiem na morze. Ze względu na często wiejące, silne wiatry oraz dość „nieprzyjazną” okolicę nie znajdziecie tu zbyt wielu turystów (co dodaje temu miejscu jeszcze więcej uroku). W miasteczku można oglądać pozostałości ruin pałacu z ery minojskiej. Albo wybrać się na wycieczkę wzdłuż rzeki, niewielkim kanionem.

Drugim miejscem wartym odwiedzenia jest plaża finikodasos, wzdłuż której ciągnie się gesty gaj palmowy (plaża znajduje się za miejscowością Vai na północ od Palekastro) .

Większość atrakcyjnych turystycznie miejsc znajduje się po drugiej stronie wyspy. Warte zobaczenia są trzy miasta Heraklion, Chania i Retimno. Wszystkie miasta położone są nad samym morzem każde może pochwalić się malowniczym portem, starymi zabytkowymi budynkami, mnóstwem tawern (oczywiście) i prawdziwa grecką atmosferą. Na południowy wschód od Heraklionu znajduje się miejscowość Knossos w której możemy zwiedzić pozostałości Pałacu Minosa (w którym zgodnie z mitologią znajdował się labirynt w którym więziony był Minotaur).

Będąc na Krecie warto również odwiedzić miejscowość Matala (położoną około 75 km na południowy wschód od Heraklionu). Miejscowa atrakcją są tu małe groty powstałe w skałach otaczających zatokę.

Cookies Policy text not set.