map
zobacz na mapie

Vasiliki Grecja

Vasiliki (małe miasteczko na wyspie Lefkada) - mimo, że nie możemy tam liczyć na tyle wiatru, co na innych Greckich wyspach zawsze będzie to dla nas jedno z najlepszych miejsc do uprawiania windsurfingu. Maksymalne 3–4 godziny wiatru dziennie bez problemu rekompensuje malowniczość wyspy i niesamowita, windsurfingowa atmosfera samych Vasilik.

Gdzie

Vasiliki to niewielka miejscowość położona na południu wyspy Lefkada ( leżącej na północnym zachodzie Grecji). Wyspa jest górzysta i zielona, w wielu miejscach skały spadają prosto do morza tworząc przepiękne klify. Wzdłuż całego wybrzeża znajduje się niezliczona ilość plaż – znajdziecie tu wszystko – zarówno małe kameralne plażyczki położone wśród skał jak i duże, płaskie plaże z leżakami. Stolicą wyspy jest Lefkada – niewielkie miasteczko położone na północy wyspy.

Spot

Na południu wyspy znajduje się głęboka zatoka nad którą leżą Vasiliki. To właśnie tu zaczyna się magia. Na pozór spokojna zatoka z płaską kamienista plażą, turystami leżącymi pod parasolami i dziećmi kąpiącymi się w wodzie każdego popołudnia zmienia się w raj dla windurferów. Wszystko to za sprawą gór otaczających zatokę. Kiedy skały się nagrzeją tworzy się tu silny wiatr termiczny wiejący w poprzek zatoki. Wiatr nie jest odczuwalny w innych częściach wyspy.

Vasiliki to spot dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Zatoka ma piaszczyste dno, a woda w pasie do około 50m od brzegu jest płytka. Rano wieje tu spokojny wiatr od morza (onshore 1-3bf), co czyni to miejsce idealnym do nauki. Po południu rozwiewa się wiatr termiczny znacznie mocniejszy i nieco porywisty (sideshore 4-7 bf). Najlepsze warunki panują przy samej górze – im bliżej góry będziemy pływać tym wiatr będzie silniejszy i bardziej równy, jest tam również dłużej płytko. Ponieważ wiatr wieje od góry woda jest relatywnie płaska.

Jedynym minusem Vasilik jest fakt że nigdy nie możemy być pewni czy będzie wiało czy nie. Zdarzają się dni które spędzamy na czekaniu „aż wiatr się odkręci” (co niestety nie następuje). Z reguły wiatr rozwiewa się około godziny 14-15 i wieje do wieczora. Jednak kiedy słońce chowa się za górę i na zatokę zaczyna padać cień trzeba mieć na uwadze że wiatr może zniknąć w ułamku sekundy. Są dni kiedy wiatr nagle znika i dziesiątki windsurferów zostają na środku zatoki: niektórzy próbują jakoś dopłynąć do brzegu (co przy podmuchach wiatru ze wszystkich stron jest nie lada wyczynem), inni decydują się wtedy płynąć w pław ciągnąc deskę za sobą. Pomiędzy nimi krążą pontony ze szkółek oferując pomoc i ściągając chętnych do brzegu.

Wzdłuż zatoki znajduje się kilka szkółek głównie brytyjskich:

Jeśli wiatr zwieje nas w stronę portu w Vasilikach na wysokość kempingu trzeba uważać, ponieważ są tam w wodzie niewielkie skały na których można z łatwością zostawić statecznik. Najlepszym rozwiązaniem jest pływać pomiędzy „górą” a szkółką Club Vass (co nie jest trudne ponieważ właśnie w tym pasie panują najlepsze warunki).

 

Dojazd i nocleg

Na Lefkadę ciężko dojechać samolotem, ponieważ w okolicy nie ma żadnego większego lotniska. Można zdecydować się na lot do Aten a tam przesiąść się w samolot do Akio (Preveza) – lotnisko znajduje się około 20km od wyspy. Można również polecieć do Salonik i dalej pojechać autobusem. Z wyspy z łatwością dojedziemy autobusem do większości większych miast Grecji. Mimo że Lefkada jest „wyspą” nie musimy martwić się o przedostanie się na nią ze stałego lądu. Jest ona połączona z lądem groblą i niewielkim mostkiem.

Na Lefkadę można również dojechać samochodem (trzeba się jednak liczyć z faktem ze jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej czasochłonne). Można zaplanować trasę na dwa sposoby: „przez półwysep bałkański” (przez Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię), możemy również wybrać opcję „promem” z Włoch – w tym wypadku jedziemy do Włoch do Ancony lub Wenecji i tam wsiadamy na prom do Grecji (prom dopływa do Igumenisty – miasto jest położone około 150km od Lefkady). Osobiście wolę połączenie Ancona –Igumenista , mimo że do Ancony trzeba jechać dłużej niż do Wenecji , to promy z tego miasta płyną znacznie krócej (około 23 godzin)

W Vasilikach i Pondi (niewielka miejscowość właściwie połączona z Vasilikami) znajdziecie mnóstwo niewielkich apartamentów oraz kilka hoteli położonych zarówno nad samym morzem jak i nieco bardziej w głębi lądu wśród gajów oliwnych. Znajduje się tu również kemping, jednak w sezonie jest on dość drogi dlatego warto rozejrzeć się za apartamentami. Podczas naszego pobytu zatrzymaliśmy się w Studios Sofia: http://www.studiossofia.gr/.

W okolicy

Wyspy Jońskie są zaliczane do jednych z najpiękniejszych miejsc w Grecji. Są górzyste, zielone i otoczone przez kryształowo czysta błękitna wodę. Ciężko znaleźć gdzieś indziej tak zróżnicowany krajobraz jak na Lefkadzie. Na tej niewielkiej wyspie każdy znajdzie coś dla siebie. Skręcając w wąskie dróżki prowadzące w dół do plaż nigdy nie wiemy co zobaczymy na samym dole. Możemy „trafić” na dużą płaską plażę ciągnącą się wzdłuż wybrzeża, małą skalistą plażyczkę położoną wśród skał, plażę położoną pod samym klifem (do której będziemy musieli zejść po niezliczonej ilości schodów – właściwie to jest ich około 350 ale kiedy trzeba wejść po nich z powrotem wydaje się być ich zdecydowanie więcej – zarówno na górze jak i u dołu schodów czekają na „wspinaczy” niewielkie tawerny oferujące zimne napoje oraz przekąski). Najbardziej znaną plażą na wyspie jest Porto Katsiki.

Lefkada jest również wspaniałym miejscem na rower, wyspa jest pokryta siecią wąskich dróżek pnących się po górach wśród gajów oliwnych, widoki są wspaniałe a rower pozwoli nam dotrzeć w miejsca w które nie dojechalibyśmy samochodem (a zdobycie szczytu sprawi nam dużo satysfakcji). Ze względu na panujące tu w dzień temperatury na rower warto wybrać się jak najwcześniej. Górskie podjazdy zdecydowanie przyjemniej pokonuje się bez palących promieni słońca.

Zatoka w Vasilikach to nie tylko miejsce dla windsurferów róznież pasjonaci żeglarstwa znajdą tu coś dla siebie. Na plaży można wypożyczyć katamarany i żaglówki lub zapisać się na kurs.

Będąc na Lefkadzie warto odwiedzić znajdujące się tu miasteczka i koniecznie usiąść w miejscowych tawernach. Szczególnie warto pojechać do:

  • Lefkady – stolicy wyspy.
  • Sivoty- małej miejscowości położonej w zatoce która tworzy naturalny port.
  • Athani – tu przyjeżdżamy usiąść w tawernie i zjeść greckie specjały z widokiem na zachód słońca.
  • Nidri –w okolicy znajduje się niewielki wodospad, który możemy zobaczyć po 15 minutowej wycieczce jarem rzeki.

Jeśli nie czekacie na wiatr możecie wybrać się również na całodniową wycieczkę statkiem wokół Lefkady na Kefalonię lub Itakę.

Galerie:

Cookies Policy text not set.