map
zobacz na mapie

Kos Grecja

 Ta niewielka wyspa u wybrzeża tureckiego oferuje bardzo zróżnicowane warunki do uprawiania windsurfingu. Znajdziemy na niej spoty zarówno freestyle'owe, jak i wave'owe. Nie będziemy tutaj mieli również problemu ze znalezieniem noclegu ze względu na sporą bazę hotelową.

Gdzie

Kos albo Ko jak mówią mieszkańcy, jest niewielką wyspą należąca do archipelagu Dodekanez (zaledwie 40 km długości i 8km szerokości) . Znajduję się w południowo-wschodniej części Grecji zaledwie 5 km od wybrzeża Turcji. Kos jest wyspą o zróżnicowanym terenie, przy morzu –płaska, po środku- górzysta. Prawie na całej wyspie wzdłuż morza ciągną się długie piaszczyste plaże. Stolicą wyspy jest Kos- niewielkie miasteczko położone na północy wyspy. 

Spot

Na Kosie można pływać w trzech miejscach –przynajmniej teoretycznie. 

Kefalos

Najlepszy spot znajduje się na południowym wschodzie wyspy w przy zatoce Kefalos. Jest to miejsce w którym można spodziewać się najlepszego wiatru (nawet kiedy w pozostałej części wyspy nie wieje). Wiatr wieje od brzegu, dzięki czemu na całej zatoce woda jest niemalże idealnie płaska.

Minusem tego miejsca jest fakt ze do wiatru trzeba „dopłynąć”, wysoki brzeg zasłania wiatr przez co trzeba pływać daleko od plaży (około 500m). Wychodząc ze sprzętem odpowiednim do siły wiatru wiejącego 500m od brzegu ciężko odpłynąć od plaży gdzie wiatr jest dziurawy albo w ogóle go nie ma. W tym wypadku plusem jest fakt że płyniemy z wiatrem, to jednak sprawia że wracając do brzegu trzeba się sporo na halsować (nie ma mowy o „szybkim powrocie na chwile na brzeg” przy dobrym wietrze trzeba wracać około 5-10 minut).

Pomimo tego spot jest bardzo przyjazny, wiatr dalej od brzegu jest równy a woda płaska i ciepła. Zatoka jest duża więc nawet w sezonie nie ma problemu z tłokiem na wodzie.  Słaby wiatr przy brzegu tworzy dobre warunki dla początkujących, należy się jednak liczyć z tym ze jest on nierówny. Woda w zatoce jest bardzo głęboka- już 2m od brzegu nie ma co liczyć na stanięcie na dnie (co nie ułatwia powrotu do brzegu).W środkowej części zatoki znajduje szkółka Kefalos windsurfing (www.freedomholidays.co.uk). Przy której można rozłożyć się z własnym sprzętem i -jeśli ma się na to ochotę- skorzystać z leżaków i parasoli (za 5 euro dziennie). Prowadzący szkółkę zawsze chętnie służą pomocą  (i pontonem który może się okazać konieczny jeśli coś zepsuje nam się daleko od brzegu). Przy samej plaży znajduje się parking, więc nie ma żadnych problemów z dowiezieniem własnego sprzętu – trzeba jedynie zejść po schodkach aby znaleźć się na piaszczystej plaży. 

Poniżej Kefalos przy nietypowim wietrze południowo-wschodnim (na zazwyczaj płaskiej wodzie zbudowały się duże fale).

 

Kefalos - Wave

Dokładnie po drugiej stronie wyspy na wysokości Kefalosu znajduje się spot wave. Jak nie Trudo się domyślić wieje tam idealny on-shore. Niestety woda przy brzegu jest bardzo płytka i trzeba odejść nawet 100m żeby móc stanąć na desce. Jest to spot w którym znajduje się szkółka kiteowa. Do spotu można dojechać wąska asfaltową drogą która kończy się parkingiem.

Marmari

Kolejnym miejscem w którym można pływać jest miasteczko Marmari. Spot znajduje się w po środku wyspy na zachodnim wybrzeżu. Niestety wiatr jest tu mniej pewny niż na Kefalosie. Kilkukrotnie udało nam się popływać na Kefalosie kiedy w Marmari w ogóle nie wiało. Kiedy wieje tworzą się spore fale, wiatr jest równy a woda przy brzegu płytka. Znajduje się tu szkółka Marmari windsurfing (www.marmari-windsurfing.com) , sprzęt można również wypożyczyć w szkółkach przy hotelach. Plaża jest długa, szeroka i piaszczysta. W samym miasteczku na plaży stoi sporo hotelowych leżaków jednak plaża jest na tyle duża ze nie stanowią one większego problemu. Ogólnie wzdłuż całego wybrzeża północno zachodniego od Marmari  aż za Mastichari  panują dobre warunki zarówno do windsurfingu jak i kite (na tym kawałku znajduje się jeszcze kilka szkółek).

 

Psaldi

W Internecie można jeszcze znaleźć informacje o tym że można pływać koło miasta Kos (w Psalidi). Ten spot nie wydaje się jednak zbyt przyjazny, plaża jest kamienista, wąska i „ciasna” ponieważ dookoła znajduje się sporo hoteli których leżaki stoją na plaży.

Dojazd i nocleg

Na kos najszybciej można dolecieć samolotem, najwygodniej przesiąść się w Atenach. Lotnisko znajduje się w samym środku wyspy około 25 km od miasta Kos. Wynajmując apartament można wybrać opcję „z samochodem”  w tedy samochód będzie na nas czekał na lotnisku, właściciele również chętnie zapewnią nam sami transfer z lotniska do apartamentu i z powrotem. Można również polecieć samochodem do Aten a potem płynąc promem z Pireusu na Kos. Z lotniska do portu można dojechać na kilka sposobów metrem/kolejką, autobusem no i oczywiście taksówką. Prom z Pireusu płynie na kos około 10 godzin, bilety można kupić w specjalnych budkach w porcie (jeśli nie macie samochodu – jesteście „piechota”- można je kupić dosłownie przed samym odpływem, zawsze znajdzie się jakieś miejsce).  Na kos pływa kilku przewoźników między innymi: Blue Star Ferries, Minoan Lines, Anek Lines, Hellenic Seaways, Superfast (połączenia najlepiej sprawdzić na stronie www.greekferries.gr).  Na krótką podróż promem spokojnie wystarczy kupić bilety „pokładowe”. Na Kosie nie znajdziecie dużo samochodów na zagranicznych rejestracjach, chociaż jeśli zamierzacie przyjechać ze swoim sprzętem  (i macie wystarczająco dużo czasu) przyjazd samochodem może okazać się dobrym rozwiązaniem. Z polski do Aten można dojechać na dwa sposoby: Jadąc przez „półwysep bałkański” (zobacz trasę tutaj) lub jadąc do Włoch a następnie płynąc promem do Grecji (zobacz tutaj). W Pireusie wjeżdżamy z samochodem na prom i gotowe :).

Na Kosie nie ma żadnego kempingu (przynajmniej żadnego działającego – jeden kemping jest oznaczony koło miasta Kos, jednak wszystkie znaki wskazują na to ze jest on zamknięty od kilku dobrych lat). Jadąc na Kos najlepiej wynająć jeden z licznych apartamentów które rozrzucone są wzdłuż całego wybrzeża wyspy. 

W okolicy

Miasto Kos jest urokliwym i tętniącym życiem miejscem. Duży malowniczy port wcina się pomiędzy mury dawnej twierdzy. W ciasnych uliczkach znajdziecie niezliczoną ilość tawern, barów i pubów, które wieczorem zapełniają się ludźmi. Ulice obsadzone palmami, koty leżące na każdym murku, stare kamienne domy oraz zapach morza tworzą niezapomniany grecki klimat. Niedaleko portu znajduje się „starożytne miasto Kos” pamiętające czasy greckich bogów – skrupulatnie opisane przez archeologów. Niestety liczne trzęsienia ziemi w ubiegłym wieku zniszczyły znajdujące się tam zabytki. Wciąż można jednak przejść się pomiędzy leżącymi na ziemi wielkimi kolumnami i z lekka pomocą wyobraźni przenieść się do starożytnej Grecji.

Koło Agios Fokas na wschodnim wybrzeżu wyspy znajdują się gorące źródła. Rozgrzana woda wpada prosto do morza czyniąc to miejsce jedynym w sowim rodzaju.

Z portu w Kosie można popłynąć na liczne na całodniowe wycieczki statkiem. Ofert jest bardzo dużo możemy wybierać pomiędzy wielkością statku, długością wycieczki, liczbą odwiedzanych plaż a nawet posiłkami które będziemy jeść – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bardzo popularne są również wycieczki na wybrzeże tureckie.

 

Zobacz zdjęcia z wyjazdów:

Cookies Policy text not set.