map
zobacz na mapie

L'Almanarre Francja

Gdzie

L'Almanarre to niewielka miejscowość położona na południu Francji, 100km na wschód od Marsyli tuż obok Hyeres.

Spot

Samo L'Almanarre leży u nasady szerokiego cypla który wcina się w może na ponad 5 km. Po obu stronach znajdują się piaszczyste plaże, po środku solanki a na końcu szerokie skaliste wzniesienie (co sprawia że cypel przypomina nieco odwróconą literę T). Po obu stronach cypla wzdłuż brzegu biegną asfaltowe drogi, przy czym od strony zachodniej droga znajduje właściwie się przy samym morzu. Natomiast od wschodu do plaży trzeba kawałek dojść. Nas zdecydowanie bardziej interesuje strona zachodnia, ze względu na to że to właśnie z tego kierunku wieje tu wiatr. Przez pierwsze kilka kilometrów zaparkować można na boku drogi. Sprzęt trzeba wtedy przenieść jedną ze ścieżek przez niewielką wydmę (jakieś 20m do plaży). Na tym kawałku znajduje się również Kite Zone, odgradzający spory kawałek plaży oraz szkółka kajtowa. Jeśli przyjechaliście na deskę opłaca się pojechać dalej. Warunki na całym akwenie są właściwie takie same, a pod koniec cypla czeka na nas przyjemny parking oraz miejsce do rozłożenia sprzętu (po tym jak zobaczymy zakaz parkowania wzdłuż drogi pojawią się parkingi ukryte w wydmach po prawej stronie, mijamy dwa i zatrzymujemy się na trzecim).

 

Uwaga! Wjazd na parkingi możliwy jest tylko dla samochodów do 2m (na niektórych nawet 1,9m) - tak więc wjeżdżając wysiadamy i patrzymy czy nasze deski na pewno nie zahaczają o belkę. Na miejscu stało dużo surf vanów typu transporter więc najwyraźniej takie też jeszcze się mieszczą.

Parking jest dość duży, a przed wydmą odgradzającą plażę znajduje się wydzielone miejsce, gdzie możemy złożyć sprzęt. Przez wydmę poprowadzone jest szerokie, wyłożone deskami przejście po którym z łatwością doniesiemy sprzęt na plażę.

Plaża jest tu piaszczysta i dość wąska. Woda przy brzegu płytka. Na dnie znajduje się przyjemny piasek, więc spokojnie możemy pływać bez butów. Na spocie wieje właściwie idealny on-shore. Nie trafiliśmy jednak na fale. Wygląda na to że nawet przy silniejszym wietrze możemy się tu głównie spodziewać sporego chop'u. Ze względu na długość cypla możemy (jeśli mamy ochotę) robić bardzo długie halsy nie oddalając się za bardzo od brzegu. Generalnie jest tu bardzo przyjemnie, jednak amatorzy "pewnych wiatrów" mogą być nieco rozczarowani statystykami (około 36% wiatru powyżej 4bf w miesiącach letnich).

Dojazd i nocleg

 Do L'Almanarre najlepiej pojechać samochodem. Podróż jest dość długa, ale dzięki autostradom niezbyt męcząca. Proponujemy 2 trasy:

1. Przez Niemcy i Szwajcarię tu mamy do wyboru jeszcze dwie opcje:

  • albo kupujemy vinietę na Szwajcarię jest to opcja nieco droższa ze względu na koszt samej viniety w Szwajcarii (jest tylko jeden typ 40 franków / rok) i omijamy 15 km Austrii bocznymi drogami nad jeziorem Bodeńskim,
  • albo omijamy autostrady w Szwajcarii bocznymi drogami, za to kupujemy vinietę na Austrię (tydzień za 8 euro).

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest mix obu powyższych wymaga on jednak kupienia obu viniet. W tym roku jechaliśmy wersję z vinietą szwajcarską, a znajomi z austriacką i nasza droga okazała się nieco szybsza. Obie drogi prowadzą nas przez najwyższą część Alp i oferują piękne widoki.

 

2. Przez Czechy i Austrię w tym wypadku musimy liczyć się z zakupem viniet na Czechy i Austrię.

Na miejscu możemy się zatrzymać w licznych apartamentach (najłatwiej znaleźć je na booking.com) lub na kempingach wzdłuż morza.

W okolicy

W samej okolicy polecamy zwiedzać rozliczne plaże, jeździć na rowerze (znajduje się tu bardzo rozwinięta sieć szlaków rowerowych) oraz odwiedzić jedną z licznych winiarni. Jeśli nie przepadacie za "miejskimi" plażami warto wybrać się na wschód od La Londe-les-Maures. Na odcinku od miejscowości aż do Le Lavandowu znajdują się bardzo urokliwe plaże. Trzeba jednak uważać bo dostęp do morza w niektórych miejscach jest płatny ze względu na rezerwat przyrody. Po opłacie 5/8 euro za dzień mamy możliwość dojazdu do plaży i korzystania z ukrytych wśród pinii stolików piknikowych oraz pryszniców.

Jeśli macie więcej czasu polecamy zostawić samochód na bezpłatnym parkingu na samym końcu La Londe-les-Maures przy ulicy Chemin du Bord de Mer i dalej przejść się pieszo. Wzdłuż brzegu poprowadzony jest szlak którym możemy wędrować pomiędzy poszczególnymi plażami (nawet tymi do których dostęp samochodem jest płatny). W ten sposób można albo znaleźć odpowiadającą nam plażę albo zaplanować pieszą wycieczkę na cały dzień.

 

 

Cookies Policy text not set.