Podróże z psem

Wybierając się na deskę w Europie często wybieramy samochód jako nasz środek transportu. Skoro obładowaliśmy już nasz wehikuł całą masą sprzętu (deski, żagle, maszty, trapezy, pianki, stateczniki, przedłużki, palety, śrubokręt!... ) to czemu nie dorzucić by do tego na wierzch naszego ukochanego czworonoga?

Jeśli wasz pies lubi jeździć samochodem,  wyprawa z właścicielem do nowego kraju będzie dla niego  okazją do przeżycia kolejnej, wspaniałej przygody (nowe zapachy, nowe koty, nowe słupki do obsikania). Zabranie ze sobą psa będzie również mniej stresujące niż pozostawienie go pod czyjąś opieką - zarówno dla samego czworonoga jak i dla nas.

Po większości krajów Unii Europejskiej podróżujemy z psem z łatwością i minimalną ilością dokumentów.

Co w takim razie powinniśmy zrobić jeśli zdecydujemy się zabrać psa ze sobą?


1. Czip
– każdy pies wyjeżdżający za granicę powinien być zaczipowany, jest to powszechnie przyjęty sposób identyfikacji czworonoga.
2. Paszport – paszport może dostać każdy zaczipowany pies, wystawia go uprawniony do tego weterynarz, koszt wyrobienia paszportu to około 50zł.

Przed każdym wyjazdem wybieramy się do naszego weterynarza na badanie psa. Jeśli pies jest zdrowy i "zdolny do przewozu" weterynarz wpisuje datę badania do paszportu. Uwaga! Wpis jest ważny tylko przez określoną ilość dni (chyba 3 tygodnie) więc warto go uzyskać przed samym wyjazdem. Każde zwierze musi mieć również ważne szczepienie na wściekliznę. Pierwsze szczepienie uzyskuje "ważność" po 21 dniach.

Z wypełnionym paszportem i szczepieniem na wściekliznę możemy spokojnie podróżować po większości krajów Unii (na wyjazd do Wielkiej Brytanii dodatkowo potrzebne jest badanie na tasiemca, odrobaczenie i odkleszczenie na 24 do 48 godzin przed wyjazdem).

Co z krajami z poza Unii?

Każdy kraj ma swoje prawa dotyczące wwozu i przewozu zwierząt. Są one ustalane mając na uwadze przede wszystkim transport handlowy trzody, jednak chcąc nie chcąc nasz pies też jest zwierzęciem więc prawa te dotyczą również nas.

O tym jakie wymogi stawia który kraj możemy się dowiedzieć w Inspektoracie Weterynaryjnym. Tu też udajemy się po oficjalne zaświadczenie o stanie zdrowia psa. Zaświadczenie to jest generalnie potwierdzeniem tego, co znajduje się w paszporcie jest jednak honorowane w krajach z poza terenu Unii. Tak więc np. jadąc do Grecji samochodem przez Półwysep Bałkański i przejeżdżając przez terytorium Serbii i Macedonii potrzebujemy (przynajmniej w teorii) takiego zaświadczenia. Akurat w przypadku tych dwóch krajów do przewozu psa wystarczy zaświadczenie z inspektoratu potwierdzające aktualne szczepienie na wściekliznę i tożsamość psa.

Aby uzyskać zaświadczenie należy:

1. Udać się do naszego weterynarza na badanie psa, jednak tym razem oprócz wpisu do książeczki prosimy o wystawienie potwierdzenia stanu zdrowia dla inspektoratu (jest to standardowy dokument i większość weterynarzy wystawi go bez najmniejszych problemów).
2. Z potwierdzeniem od weterynarza udajemy się do inspektoratu, płacimy 25zł w kasie i otrzymujemy zaświadczenie o stanie zdrowia psa. Osobę wystawiającą zaświadczenie należny poinformować przez jakie kraje będziemy przejeżdżać. Uwaga! Zaświadczenie jest ważne tylko 14 dni od daty jego wystawienia!

Jedziemy!


Należy pamiętać że pies w samochodzie musi mieć wystarczająco dużo miejsca żeby mógł się położyć. W przypadku małych psów doskonale sprawdza się transporter – Spock z wielkim zapałem wskakuje do swojej "norki" i czeka aż gdzieś pojedziemy, zasypiając jak tylko usłyszy dźwięk włączonego silnika (co ciekawe szczeka kiedy cofamy...). Jadąc pierwszy raz ze Spockiem i po przeczytaniu różnych informacji i w internecie jak należy jeździć z psem, byliśmy zdziwieni jak dobrze minęła nam podróż. Spock głównie śpi, z zapałem wyskakuje na spacery na postojach, które i tak trzeba robić żeby nabrać benzynę.

Do Grecji promem


Jadąc pływać na jedną z greckich wysp będziemy musieli zabrać psa również na prom. Nie jest to jednak żadnym problemem. Na liniach lokalnych psa w większości przypadków można zabrać ze sobą na pokład bez żadnych dodatkowych opłat. Trzeba jedynie pamiętać o smyczy i misce na wodę (duże psy warto wyposażyć w kaganiec, jednak raczej nie spotkamy się z koniecznością jego zakładania – oczywiście zależy to również od "temperamentu" naszego psa). Na promach pływających pomiędzy Grecją, a Włochami dla psów wyznaczone są specjalne miejsca z klatkami. Dodatkowo pies może chodzić po całym zewnętrznym pokładzie pod warunkiem że towarzyszy mu właściciel.

Cookies Policy text not set.